Uwaga! Nie wymieniaj teraz opon!

Mamy w końcu wiosnę. Na pewno tę kalendarzową. Parę dni temu temperatura nas rozpieściła. Teraz znowu spadła poniżej umownych 7 st.C, przy których Polacy tłumnie zaczynają wymieniać opony na letnie. Wymieniać już je zatem czy nie? 

Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, w których cały rok można jeździć na dowolnych oponach, byle ich bieżnik miał minimum 1,6 mm. Nie ma przepisów nakazujących jazdę na oponach zimowych. Ale uwaga! Jeśli w najbliższych dniach wybierasz się za granicę - nie wymieniaj teraz opon! Polska jest wyjątkiem, w innych krajach - najczęściej aż do 15 kwietnia - trzeba jeździć na zimówkach!

A jeśli zostajesz w Polsce, kiedy wymienić opony na letnie?

Średnia dobowa temperatura ciągle waha się w okolicach 7 st. C - wstrzymaj się więc jeszcze ze zmianą opon zimowych na letnie. A już na pewno nie rób tego, gdy jeśli planujesz wyjechać, np. w góry, czy na północ kraju. Tam jest z regułu zimniej. Zimowe opony mają elastyczny bieżnik, dzięki czemu podczas gołoledzi, opadów śniegu, czy oblodzenia lepiej trzymają się nawierzchni jezdni, co skraca drogę hamowania nawet o połowę. 

Ale kiedy temperatura na zewnątrz przez większą część dnia przekracza już wspomniane 7 st. C - to czas na zmianę. Jednak już bezpieczniej jest dłużej pojeździć na zimówkach niż za wcześnie założyć letnie opony. “Więcej strat” może wyrządzić letnia opona w zimowych warunkach niż “zimowa opona” w letnich warunkach.  

Kiedy podejmiesz już decyzję o zmianie opon - nie trać czasu na jechanie do wulkanizatora. Zamów w AutoCare usługę, a to my pojedziemy wymienić opony w Twoim aucie. Zapraszamy!

Koniec z ”kręceniem” liczników? Już niedługo kupisz używane auto z realnym przebiegiem

Czyżby w końcu miał nastąpić koniec legendarnej już “magicznej granicy 200 tys. kilometrów, którą do tej pory przekraczało mało które sprowadzane auto?

Przyjęto nowelizację ustawy o ruchu drogowym z zaostrzonymi przepisami. Jeśli przyklepie ją senat i podpisze prezydent, za kręcenie licznika zarówno zlecającemu jak i wykonawcy będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Właścicieli aut, którzy nie zgłoszą na stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na inny czeka zaś 3 tys. zł grzywny.

To dobra wiadomość dla kupujących używane auta. Do tej pory mało kto wierzy i zwraca uwagę w ogóle na kilometry na liczniku. Wiadomym jest, że podany przez sprzedawcę przebieg i tak jest nieprawdziwy. To taka tajemnica poliszynela i powód do żartów. 20-letnie auto ma taki sam przebieg jak to 3-letnie, a benzyniak jak diesel. Dziwne? Mało realne? A jednak prawdziwe. Zjawisko “kręcenia” liczników stało się tak powszechne i jawne, że banery reklamujące odpowiednie do realizacji tego celu “usługi” nie są niczym dziwnym.

Nowe przepisy mają zmienić także obowiązki pracowników stacji kontroli pojazdów. Jeśli przepisy wejdą w życie, będą oni musieli zgłaszać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przebieg nie tylko kontrolowanego pojazdu podczas okresowego badania, ale również w przypadku wymiany licznika.

Także policja i inne służby mundurowe podczas kontroli, będą musiały zgłaszać do CEPiK przebieg sprawdzanego samochodu.

Czyżby znaleziono w końcu lekarstwo na epidemię na polskim rynku samochodów używanych? Czy w myśl zasady “Polak potrafi” znajdzie się “obejście na gazomierzu”? Czas pokaże.